כללי

תעביר את זה הלאה

מסביבנו נמצאים אנשים מכל הסוגים. במה אנו שונים זה מזה? בצבע העור, בדת, בגזע, במין, במנהגים, בצורת החשיבה... הפעם אתמקד בנושא הגזענות שנמצא אצלנו בחיי היום יום אצל כמה מהאנשים שאנחנו מכירים או אפילו אצלי

גזענות למה?

אנשים שחורים, ערבים, לסביות, הומואים, דתיים, יהודים, רוסיים וזוהי רק התחלת הרשימה.

בכל פינה אפשר למצוא איזה אחד שיורק על הרצפה כשרואה הומו, או מישהי שבלי לחשוב פעמיים תקרא לרוסיה שעברה לידה “זונה”, או גראפיטי מתנוסס בענק על הקיר שרשום בו “מוות לערבים”, או אפילו ילדים קטנים שקוראים לאדם אפרו-אמריקאי “כושי” מתוך הרגל. אלו הן דוגמאות פיצפונות לעולם הגדול שאנו חיים בו. ואם אתם אומרים שאתם לא מכירים את התופעה של הגזענות אז אפשר להגיד או שאתם מתכחשים למציאות ומעלימים עין, או שאתם ממש תמימים.

אני אספר לכם סיפור אישי שקרה לי אמש.

אתמול בלילה ישבתי עם כמה חבר’ה אשדודים בחוף הים באילת. דיברנו לנו על כל מיני דברים ופתאום באחת השיחות, אחד מהבנים אמר בצעקה “הערבים האלו”. אני אפילו לא זוכרת באיזה הקשר זה היה, אבל זה ממש הקפיץ אותי. ישר עצרתי אותו מלהמשיך לדבר עם החבר לידו ואמרתי “מה הערבים האלו?!” ואז הוא התחיל לשרשר כמה קללות על הערבים. “כל הערבים חראים! כולם נבלות!…” (ותבינו שאלו הן הקללות המנומסות יחסית למילים שהוא אמר על הערבים) ואני ישר תקפתי “למה אתה אומר את זה?! מזה הגזענות הזאת?! למה, הם עשו לך משהו?!?!” ויודעים מה הוא אמר לי? הוא אמר- “את יהודיה?” אמרתי לו “כן.” והוא אמר “אז את אמורה לשנוא אותם!”

אוקיי… זה היה ממש עלוב. בין המשפטים העלובים ששמעתי בחיים שלי. מה זאת אומרת “אם את יהודיה את אמורה לשנוא את הערבים”, האא?

הוא המשיך לומר. “הערבים מקיפים אותנו! גם בעזה, גם בשטחים, גם בלבנון, גם בירדן, גם במצריים….” חבר’ה… לא אמרתי לו אבל אני אומרת לכם- כל הכבוד לך שאתה יודע שמסביב לישראל ובתוך ישראל גרים ערבים, אתה פשוט אטלס מהלך!

איזה מן דבר זה? לשנוא את הערבים ככה סתם?! אז נכון, יש פיגועים. ונכון, אנחנו לא בשלום עם חלקם. ונכון שיש ערבים שהם ממש לא חברותיים. אבל למה? למה לעשות הכללות? באמת נראה לכם שכל הערבים בישראל ובעולם כולו הם טרוריסטים קיצוניים? מי שבאמת חושב ככה… אני מעדיפה לא לומר מה אני חושבת עליו.

ויותר מזה. אתם יודעים למה יש שנאת יהודיים? כי הערבים חושבים בדיוק כמונו, רק בהפוכה. הם חושבים שהיהודים הם חראים ונבלות, וחושבים שאנחנו רוצים לגרש אותם מהארץ ושכל היהודים שונאים אותם, ושכולנו (היהודים) טרוריסטים ומשתמשים באמצעי הפחדה (צה”ל), ותופסים תחת מעליהם.

“איך הגעת למחשבה הזאת” אתם שואלים? זה פשוט. הפכתי את הכוס. הסתכלתי בזווית ראיה של הערבים- וזה מה שראיתי. תחשבו בעצמכם! – אם הייתם עוברים בשכונה שלכם והייתם רואים גראפיטי ענק שרשום בו “מוות ליהודים” איך הייתם מרגישים? נכון שזה מדכא? אז זה בדיוק מה שהם מרגישים.


עצוב לי שיש כמה חבר’ה שהם גזענים בצורה כזאת. כבר היו לי כמה עימותים עם חברים שלי בנוגע לגזענות השונה. כל כך הרבה בנים אומרים “איכס הומואים” ומוסיפים “הם מגעילים אותי”. ואני שואלת- מה מגעיל באהבה? אז נכון, יש כאלו שהם לא אוהבים את בן המין השני- אבל זה הופך אותם לחריגים? מנודים? זה לא אמור להיות ככה. אני בעד שכל אדם יחיה ע”פ צורת החשיבה שלו, ולא צריך לדרוך אחד על השני! לא צריך לתקוף בנאדם שאוהב את בן מינו. זה לא בשליטתו. אין דבר יותר חזק ממשיכה ואהבה. ויודעים משהו? הכי מצחיק לשמוע בן שאומר “איכס” על הומואים, אבל אומר “אני אוהב לסביות”. אז נכון שיש בנים שלסביות “עושות להם את זה” אבל מה ההבדל בעצם בן הומואים ללסביות? שניהם אוהבים את בני מינם, ולמרות שזה לא לפי נורמות החברה- זה טבעי וצריך לקבל את זה.

וחוץ מזה, כל הקטע של הגזענות של היהודים שיש פה מסביבנו מביאה אותי למילה הבאה- אנטישמיות. אנטישמיות פירושה- שנאת יהודים. וזה כל כך אירוני לדעת שאנחנו מתגוננים מאנטישמיות, ופוחדים מהשנאה כלפינו (ובגלל זה ?אגב- אנחנו חיים בישראל) כשבעצם אנחנו שונאים אחרים. תחשבו על זה.

אז כמו שבטח הבנתם מכל קריאת הכתבה הזו- אני נגד כל הגזענות הזו שעורבת סביבנו. אומנם נגעתי פה במעט דוגמאות מהחיים, אך לצערי יש המוני דוגמאות לכל סוגי הגזענות השונים והרבים. ואני מאמינה שהשינוי האמיתי קודם כל- חל בנו. אם אני אשלוט בעצמי, ואבין שאין סיבה לשנאת הערבים- זה הצעד הראשון להפחתה של הגזענות בעולם. ובכוונה אמרתי “הפחתה” ולא אמרתי “מניעה” מפני שאני לא מאמינה שהגזענות תעלם אי פעם. עם כל האופטימיות, אני צריכה להיות גם ריאלית.. לא?

אני מאחלת לכל אחד ואחת מכם- בהצלחה בשינוי הפנימי עצמי שלכם. גם אם אתה עצמך לא אדם גזען, בטוח שאתה מכיר כמה אנשים גזענים- וצריך להחדיר להם את מה שנאמר פה עמוק עמוק למוח, לדבר מהלב ולא בכוח.

ממליצים לקרוא גם..
Close
Back to top button
דילוג לתוכן