ארץ ישראלטבע וארץ ישראל

השבטים הנבטים

שכבת המודרכים: ח’ – י”ב
מקום הפעילות: בכיתה או בשטח
זמן פעילות משוער: 10-15 דקות
קובץ מלא: צפייה והורדה
נערך ע”י: צוות מש”צים פלוס

מטרה


  • שהמודרכים ידעו מי היו שבטי הנבטים ומה הם חוו במסעותיהם

יעדים


  • שהמודרכים יעברו פעילות מעניינת ומשמעותית
  • שהמודרכים יכירו את המושג “דרך הבשמים”
  • שהמודרכים ידעו כיצד הם התמודדו עם בעיית המים

ציוד


  • כוסות חד פעמיות
  • אל בד
  • דאודורנט/בושם
  • מספריים
  • פתקי תשובות לשאלות בפתיחה
  • חוט
  • תמונות של הנבטים

פתיחה | זמן: 2 דקות


משחק שבו המדריכים שואלים את המודרכים שאלות שמכוונות לתשובות ספציפיות.
האות הראשונה בכל תשובה היא אות מנושא ההדרכה “השבטים הנבטים”.

השאלות:

  1. איפה הבית של כל גרעין במש”צים? הנהגה
  2. שיעור שקשור למשצים? של”ח
  3. מה הקורס הראשון עם כל המחוז? בסיסי
  4. מה יש בכל סוף קורס קיץ? טקס
  5. לאיזו עיר נוסעים כל שנה לבושים לבן? ירושלים
  6. מדריך שלח צעיר הוא? מש”צ
  7. איזה טיול עושים בקיץ שבין כיתה י”א ל-י”ב? הישרדות
  8. מה מדליקים כל חנוכנס בערב? נרות
  9. איזה שיר שרים בבוקר של כל יום בקורס? בוקר טוב
  10. מה יש לאל-על? טרמינל
  11. באיזו מדינה אנחנו נמצאים? ישראל
  12. מה נותנים בכל סוף הדרכה? משוב

גוף | זמן: 7 דקות


נבקש 5 ילדים מתנדבים, כאשר 3 יעמדו עם כוס שתייצג את בורות המים ואל-בד שייצג את האדמה, נשים להם טיפה מים על האל-בד.
נעמיד את שלושת הילדים עם הכוס והאל-בד במרחקים שונים זה מזה.
כל ילד ייקח את הכוס שלו וישים את האל-בד מעל הכוס, לאחר מכן נשפוך מים על האל-בד שזה בעצם ייצג את המי נגר.

הילד הרביעי ייצג את שבטי הנבטים הוא ילך ולכיוון הילד הראשון ויראה את מי נגר שזה ילד 1 הילד הרביעי שמייצג את שבטי הנבטים יגזור את האל-בד שמעל הכוס ואז כל המים ישפכו.
הילד החמישי גם מייצג את שבטי הנבטים רק במסע שונה מגיע לתחנה ורואה בור מים לוקח את הכוס ושותה את המים שבכוח ככה גם בכוס השנייה והשלישית.

תיאור על הנבטים: הנבטים היו שבטים שמקורם בחצי האי ערב הופיעו בארץ ישראל כבר בסוף התקופה הפרסית בתחילת התקופה ההלניסטית הם עסקו בהעברת סחורות דרך המדבר לשיווק ביוון העתיקה וברומא.
הם סחרו בבשמים, משי, תבלינים, אבנים טובות, אורות, בדים יקרים, בעלי חיים נדירים ועוד.

לילד 4 ניתן גם חתיכת על בד שיתאר העברת בשמים.
לילד 5 ניתן דאודורנט ויגיד שמעבירים בשמים ליוון ואחר כך לרומא.

סיכום | זמן: 1 דקות


אז דיברנו על הנבטים ולמדנו על שיטות המדידה שלהם אבל לא באמת ראינו איך הם חיו כשהם לא נדדו, אז עכשיו אנחנו נרצה שתסתכלו על התמונות האלו ותחשבו לעצמכם איך הם חיו כשהם לא נדדו מהסתכלות על המבנים, איך הם בנויים (מעבירים תמונות).

מקורות והרחבות


מצורפים בקובץ המלא

נספחים


מצורפים בקובץ המלא

ממליצים לקרוא גם..
Close
Back to top button
דילוג לתוכן