מעגלי של"ח

מעגל בנושא אחריות

שכבת המודרכים: ז’ – י”א
מקום הפעילות: בכל מקום
זמן פעילות משוער: 52 דקות
קובץ מלא: צפייה והורדה
נערך ע”י: צוות מש”צים פלוס

מטרה


  • החניכים ידעו מהי אחריות, כיצד היא מתבטאת ,מה כוחה ויישמו אותה ביניהם וייצרו קשר מעמיק של ביטחון דרך ההדרכה אחד בשני.

יעדים


  • הבנה מהי אחריות וכיצד מיישמים אותה דרך מקורות מידע
  • קירוב בין המודרכים ויציאת ביטחון ביניהם דרך פעילות
  • חינוך לאחריות בכל סביבה שהיא דרך דוגמאות והסברים

ציוד


  • הדפס המערך
  • אמצעי העזר: הסיפור, ההגדים, האותיות וצירופי המילים של אחריות, הסיפורים כצ’ופר

פתיחה | זמן: 22 דקות


פעילות פתיחה: 5-7 דקות
המדריך יסדר את כל החניכים במעגל, וכל חניך יתיישב  על החניך שמאחוריו, מה שיוצר מעגל בו כל אחד אחראי שחברו לא ייפול.
לחניכים: האם הרגשתם אחריות כלפי חבריכם?

פתיחה: 10-15 דקות
המדריך יציג אותיות והצירופים שנמצאים במילה אחראיות ויסביר אותם:
א=מסמלת “אני”
אח= ברגע שחברי הקבוצה מחוברים כמו אחים (רעות ואחווה) הקבוצה תתקדם ותשתפר (תעלה לגבולות)
אחר: קבלת האחר בקבוצה
אחרי: ייזום, כיוון והנהגה של הקבוצה קדימה
אחריות: בסיס לקבוצה ומרכיב חשוב בה
לחניכים: מהי אחריות?
דיון

גוף | זמן: 25 דקות


המדריך יקריא את ההיגדים וייתן למודרכים להחליט של מי האחריות, מה הגורם לסיטואציה בהיגדים ולאיזה מעגל אחריות הסיטואציה המתוארות בהיגדים משויכת  (5 דקות לכל אחד)

  1. חציתי את הכביש בלי להסתכל, הנהג עצר את הרכב בפתאומיות והילדה שישבה מאחור קיבלה מכה.
  2. חבר שלי נשאר ללא חדר בטיול השנתי, כי אף אחד לא רצה להיות איתו.
  3. חבר העתיק ממני במבחן רוצים לפסול לי את המבחן מחשב להעתקה.
  4. ילד ביקש מהמורה לצאת מהכיתה לקנות אוכל מהקפיטריה הבית ספרית והוא יצא מבית הספר ונפצע מחוץ לבית הספר.
  5. בטיול שנתי משהו התעלף כי לא הביא שתיה ותבייש לבקש.החניכים יגדירו מהי כוחה של אחריות בכל היגד

סיכום | זמן: 5 דקות


המדריך יקריא את ההגדרה של אחריות וייתן לאחד החניכים להגדיר אם יש.
“אחריות הוא ערך מוסרי שמשמעותו היא שהאדם בהיותו בוגר, חייב לשאת בתוצאות של מעשיו ופעולותיו שלו כלפי עצמו וכלפי חברתו וסביבתו, אם הוא בחר בהם מרצונו החופשי.”

המדריך יקריא את הסיפור הבא:
זהו סיפור על ארבעה אנשים, כולם, מישהו, כל אחד, ואף אחד .
פעם אחת היה תפקיד מאד חשוב ובקשו מכולם לעשותו. לכולם היה ברור שמישהו יעשה זאת אבל… אף אחד לא עשה זאת. מישהו כעס על כך, כי זה היה תפקיד של כולם.
ולכולם, היה רושם שכל אחד יכול לעשות זאת אבל.. אף אחד לא ידע שזה לא יעשה על ידי כולם.

בסופו של דבר…
מישהו הואשם על ידי כולם, שאף אחד לא עשה את מה שכל אחד היה יכול לעשות.

  • חלוקת מושמושים

מקורות והרחבות


מצורפים בקובץ המלא

נספחים


מצורפים בקובץ המלא

ממליצים לקרוא גם..
Close
Back to top button
דילוג לתוכן