קורס הישרדות ורפסודיה

קורס הישרדות? מה זה?
קורס הישרדות, מיועד למש”צים פעילים בוגרי כל שלבי ההכשרה. לקורס קודם יום היכרות עם המסגרת ובעקבותיו מסע למידה והכנה בן שלושה ימים. מסע ההישרדות אורך 5 ימים במסגרתם קבוצות מש”צים קטנות צועדות מהר מירון למרומי החרמון עם כל הציוד על הגב.
המסע קשה ומאתגר מבחינה פיזית ומבחינה מנטלית ומביא לידי ביטוי את הידע והניסיון המצטברים של המש”צים בתחומי השדה, המנהיגות וההדרכה.
המסע מתנהל בקבוצות של כ-16 איש, כל אחד בקבוצה אחראי להצלחתה. בנוסף לציוד האישי שכל מש”צ סוחב, הוא סוחב גם ציוד קבוצתי הכולל גם את האוכל של כלל הקבוצה למהלך כל הקורס.

הקורס בעבר
המחזור הראשון של קורס הישרדות יצא בשנת 2003 כאשר מחוז תל אביב היה המוביל של הקורס באותה תקופה. הקורס, שהיה אז חדש למש”צים הביא עימו הרבה שאלות ותהיות, שכן, לא היה מידע על הקורס ועל מה הולך להיות בו. המש”צים שיצאו לקורס הופתעו מתכנית הקורס והאתגרים שהביא איתו. לקורס, שהיה ארצי, יצאו כ-50 מש”צים מכל רחבי הארץ שעברו את קורס סיור וניווט. הקורס נערך שבוע (ראשון עד שישי) – סלוגן החולצות בסוף הקורס היה: “בשבילנו השמיים הם כבר לא הגבול.”

קורס רפסודיה
הרפסודיה הראשונה יצאה בשנת 2016, כקורס בפני עצמו (ללא תלות בקורס אחר) והייתה מחולקת ל-3 חלקים: חפירות ארכיאולוגיות, מסלולי מים ורפסודיה.
במסגרת הקורס המש”בים בונים רפסודה ויוצאים לשייט חוצה כנרת בעזרת כוח הרוח. בקיץ 2016 יצאה הרפסודיה הראשונה של המש”צים כאשר 3 רפסודות (מיקה, ניבה ואיה) חצו את הכנרת.
בקיץ 2017 יצאו חניכי קורס הישרדות וחניכי קורס הרפסודיה לקורס במשותף, והחל משנת 2018 קורס רפסודיה הינה חלק מקורס הישרדות. יוצאי קורס הישרדות יהיו חלק מבניית רפסודה ויצאו לשייט חוצה כנרת בעזרת כוח הרוח, בנוסף לחפירות ארכיאולוגיות. לחניכי קורס הישרדות זוהי תוספת חדשה לקורס – וכחלק מרעיון קורס הישרדות התווסף קושי חדש וקשור – הישרדות על ידי בניית רפסודה וחציית הכנרת.

סיכות המש”צים
בסיום כל קורס (בסיסי, מתקדם, סיו”ן והישרדות) מקבלים כל המש”צים שסיימו את הקורס סיכה, הסיכות בעלות ערך סנטימטלי גבוה למש”צים מכיוון שהן מסמלות תהליך שעברו.
במהלך שנת 2015 הוחלפו הסיכות שמחולקות בעיצוב חדש כל סיכה מזכירה את הקודמת כאשר במרכזה נמצא “האיש המטייל” של של”ח – המכונה שרוליק ומאחוריה פריט נוף שמייצג את הקורס הסמל של מנהל חברה ונוער הוצא מהסיכות החדשות.

סיכת קורס הישרדות בעיצובה הישן כוללת שילוב בין הפירמידה של מאסלו והר ברקע ומצידיה רשום “קורס הישרדות של”ח וידיע”ה” (של”ח וידיעת הארץ), ומהפירמידה בולט שחף על פי סיסמתו של הקורס “השחף המגביה עוף – הוא זה המרחיק ראות”.
העיצוב החדש בנוי בבסיסו מהר, אך אליו נוסף “האיש המטייל” של של”ח ושביל בטבע, מלמעלה וחורג מהסיכה נמצא שחף.

לקורסי הרפסודיה הראשונים לא נוצרו סיכות קורס רשמיות.

לסרטונים נוספים מקורסי הישרדות ורפסודיה בקרו בערוץ היוטיוב שלנו בקישור

סיכת קורס הישרדות
סיכת קורס הישרדות
סיכת קורס הישרדות הקודמת
סיכת קורס הישרדות הקודמת
Back to top button
דילוג לתוכן